INDIAN NATIONAL FINALS RODEO

TBA - 2022 | South Point Equestrian Center - Las Vegas, NV
Indian National Finals Rodeo

Indian National Finals Rodeo 2021

Thursday, October 21, 2021 - Day 3

TOUGH ENOUGH TO WEAR PINK
Quick Jump to...

2021 INFR JR/SR ROUND 1 - OCTOBER 21, 2021

JR Barrel Racing ROUND 1
Place JR BARREL RACING TIME
1 Kenzie Kallenberger - Havre, MT 16.149
2 Adessa Kinlecheenie - Winslow, AZ 16.181
3 Kaley Conway - Wickenberg, AZ 16.218
4 Jernie Roper - Oktaha, OK 16.233
5 Aarianna Henry - Box Elder, MT 16.287
6 Baylee O'Leary - Colcord, OK 16.325
7 Paytin Johnson - Kyle, SD 16.343
8 Taliyah Crook - Kingman, AZ 16.344
9 Tommie Kay Martin - Hayes, SD 16.352
10 Kyra Teehee - Oktaha, OK 16.370
11 Kelsey Gillin - Ronan, MT 16.469
12 Gabriyelle Irving - Pierre, SD 16.490
13 Aryzona Cummings - Henryetta, OK 16.502
14 Kennedy McLellan - Dupree, SD 16.598
15 Maddey Clary - Ronan, MT 16.598
16 Traci Worker - Shonto, AZ 16.670
17 Cayda Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB 16.918
18 Oodessa Barlow - Rock Point, AZ 16.928
19 Karsyn Yazzie - Rough Rock, AZ 16.939
20 Rhegan Shade - Lethbridge, AB 17.076
21 Rosalinda Ben - Peridot, AZ 17.110
22 Checotah Many Grey Horses - Cardston, AB 17.182
23 Addison Conway - Cut Bank, MT 17.261
24 Peyton Porch - Kadoka, SD 17.725
25 Bailey Nelson - Hardin, MT 17.775
26 Alexandra Benally-Begay - Leupp, AZ 20.933
27 Zayla Aguilar - Chinle, AZ 21.427
28 Adoncia James - Ganado, AZ 21.438
29 Julie Ann Weaver - Vinita, OK 21.720
30 Kloee Elsberg - Okanogan, WA 21.758
31 Tristin Small - Ashland, MT 21.916
32 Brooke Fox - Cardston, AB NT
Top of Page
SR BREAKAWAY - ROUND 1
Place SR BREAKAWAY TIME
1 Kurt Etsicitty - Vanderwagon, NM 2.14
2/3 Spider Ramone - Hays, MT 2.43
2/3 Britt Givens - Riverton, WY 2.43
4/5 Troy Crawler - Morley, AB 2.63
4/5 Howard Begay - Chambers, AZ 2.63
6 Victor Begay - Seba Dalkai, AZ 2.67
7 Marvin Tolth - Farmington, NM 2.71
8 Mark Cuny - Porcupine, SD 3.01
9/10 John Boyd Jr. - Window Rock, AZ 3.04
9/10 Casey Green - Warm Springs, OR 3.04
11 Jake Longbrake - Dupree, SD 3.1
12 Lynelle Etsitty - Fruitland, NM 3.44
13 Bob Joseph - Oakdale, CA 4.36
14 Melvin Joseph - Lone Pine, CA 5.38
15 Chuck Morgan - Comanche, OK 12.33
16 Allen Cuny - Buffalo Gap, SD 12.78
17 Carl Johnson - Schurz, NV NT
18 Jordan Bruised Head - Lethbridge, AB NT
19 Alfred Armajo Jr. - Lodge Grass, MT NT
20 Leon Monroe - Phoenix, AZ NT
21 Eric C. Watson - Box Elder, MT NT
22 Terry Fischer - Fort Yates, ND NT
23 Terry Tatsey - Browning, MT NT
24 Evans Day Chief - Standoff, AB NT
25 Johnny Friday Sr - Fort Washakie, WY NT
26 John Pickens - Babb, MT NT
27 Ralph Williams - Skiatook, OK NT
28 Carl Begay - Leupp, AZ NT
29 Randall Baker - New Town, ND NT
30 Robie Inman - Ketchum, OK NT
31 Marty Jandreau - Kennebec, SD NT
32 Allen Fisher - Ashland, MT NT
Top of Page
JR BREAKAWAY - ROUND 1
Place JR BREAKAWAY TIME
1 Kayden Stevenson - Crownpoint, NM 2.12
2 Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD 3.77
3 Logan Cummins - Owyhee, NV 3.83
4 Tommie Kay Martin - Hayes, SD 4.24
5 Wawa Ben - Peridot, AZ 4.45
6 Adessa Kinlecheenie - Winslow, AZ 12.27
7 Kale Ereaux - Hays, MT NT
8 Dalton Porch - Kadoka, SD NT
9 Wynn Lawrence - White Horse, SD NT
10 Kelsey Gillin - Ronan, MT NT
11 Hanson King - Crownpoint, AZ NT
12 Daylan Nez - Winslow, AZ NT
13 Maddey Clary - Ronan, MT NT
14 Jw Boyd - Kayenta, AZ NT
15 Jocelyn Co'Nei'Sen'Ney - Sacaton, AZ NT
16 Curtis Pretty On Top - Hardin, MT NT
17 Tayzen Cummings - Henryetta, OK NT
18 Logan Vocu - Ashland, MT NT
19 Clayton C Three Irons - St Xavier, MT NT
20 Autumn Farland - Tonalea, AZ NT
21 Twister Jim - Shiprock, NM NT
22 Michelle Whitehorse - Kayenta, AZ NT
23 Bailey Chase - Mandaree, ND NT
24 Shannoah Danks - Mandaree, ND NT
25 Nick Three Irons - Lodge Grass, MT NT
26 Riggin Wimberley - Manderson, SD NT
27 Talan Cummins - Lodge Grass, MT NT
28 Paden Belkham - Blunt, SD NT
29 Rhone Schmidt - White River, SD NT
30 Jared Yazzie - Kayenta, AZ NT
31 Kadin Jodie - Churchrock, NM NT
32 Ashley Yazzie - Brimhall, NM NT
Top of Page
JR BULL RIDING
Place JR BULL RIDING SCORE
1 Riggin Wimberley - Manderson, SD 68
2 Tahj Wells - Browning, MT 66
3 Ryan Kee - Ft. Defiance, AZ 64
4 Wawa Ben - Peridot, AZ 63
5 Rhone Schmidt - White River, SD 0
6 Tyin Mowery - Manderson, SD 0
7 Kolt Tom - Lupton, AZ 0
8 Wynn Lawrence - White Horse, SD 0
9 Hazin Schmidt - White River, SD 0
Top of Page
SR TEAM ROPING
Place SR TEAM ROPING   TIME
  HEADER HEELER  
1 David Madison Alfred Armajo, Jr. 6.90
2 Britt Givens Ed Harry 7.91
3 Robie Inman Ralph William 8.82
4 Hoss Pepion Terry Fischer 9.25
5 Casey Green James Begay, Jr. 10.52
6 Don Bettelyoun Neil Karlson 13.06
7 Larry Willie Art Sells 13.28
8 Mark Cuny Marty Jandreau 13.73
9 Eric C Watson Darrel Watson 13.77
10 Leonard Williams, Sr Leon Monroe 15.02
11 Dennis Dahl Carl Johnson 16.83
12 Darcy Dixon John Pickens 17.92
13 John Boyd Howard Begay 22.34
14 Reggie Sells Spider Ramone NT
15 Jimmy Roper  Chuck Morgan NT
16 Bart Ness Frank Whitecalfe NT
17 Sam Bird Terry Tatsey NT
18 Robert Joe Albert Nez NT
19 Evans Day Chief James Baker NT
20 Chee-Chee Whiteman Wright Bruised Head NT
21 Bob Joseph Dexter Donald NT
22 Ralph Romo Gilbert Monroe NT
23 Rudy McLean Carver Salter NT
24 David Shade Keith Tatsey NT
25 Randall Baker Billy Lamere NT
26 Jake Longbrake Everette Hall NT
27 Troy Crawler Kurt Etsicitty NT
28 Myron Heathershaw Marcel Saulteaux NT
29 Carl Begay Victor Begay NT
Top of Page

2021 INFR ROUND ??? - OCTOBER 21, 2021

BAREBACK RESULTS ROUND 1




Top of Page
STEER WRESTLING RESULTS - ROUND 1



Top of Page
LADIES BREAKAWAY ROUND 1




Top of Page
SADDLE BRONC




Top of Page
TIE DOWN ROPING




Top of Page
TEAM ROPING





Top of Page
LADIES BARREL RACING






Top of Page
BULL RIDING






Top of Page